Nya tomtdetaljer, manusgranskning för "The Thing" Prequel

Människorna på CCA har tittat på manuset till förkriven till John Carpenters version av The Thing från 1982 - i sig en remake av en 1951 sci-fi / skräckflick med samma namn - och konsensus är både bra och dåligt.

För de som inte är uppdaterade om utvecklingen av den senaste filminkarnationen av The Thing kommer den här nya filmen att avslöja vad som hände med besättningen på det norska forskningslaboratoriet i Antarktis - gruppen vars rester hittades av RJ MacReady (Kurt Russell) och hans amerikanska kolleger i början av den John Carpenter-regisserade filmen.

Rollen är naturligtvis främst sammansatt av - på lämpligt sätt - norska skådespelare med den amerikanska skådespelerskan Mary Elizabeth Winstead (Scott Pilgrim vs. The World) som spelar en av huvudrollerna. Den relativa nykomlingen Matthijs van Heijningen Jr. kommer att regissera filmen, med författarna Ronald D. Moore (Battlestar Galactica) och Eric Heisserer (A Nightmare On Elm Street-remake) som krediteras för manus.

Manuskriptet innehåller enligt uppgift specifika detaljer om hur de döda norska arbetarna som visas i Carpents Thing hamnade i deras dystra tillstånd - för att inte tala om föremål som hjälper till att skapa 1980-talets inställning för berättelsen (som bland annat inkluderar VHS-band och Rubiks kuber:)). Dess inträde är tydligen väldigt lik den i den avbrutna Syfy Channel-serien, Return of the Thing, från några år tillbaka (för de intresserade, här är en detaljerad recension av det projektet).

Medan den allmänna tonen i den tidiga manusgranskningen för The Thing prequel bäst kan beskrivas som försiktigt optimistisk, väckte författaren följande bekymmer:

"Tyvärr, om det finns en stor brist i Moores historia är det att den inte lägger till något nytt. Vi har sett samma historia spelas upp i Carpenter-filmen; vi ser karaktärerna upptäcka vad hotet är de mot och sedan lägger paranoia in bland dem när de lurar ut vem som inte riktigt är mänskliga. Thingens mål är inte annorlunda i förkroppen än den första filmen, som är att komma ur isolering och ta upp allt på planeten. stavar av dynamit och en snöstorm för att skära av basen från resten av världen. Ironiskt nog är Mores Thing-film på alla sätt en perfekt imitation av sin ursprung när det verkligen är en franchise-omstart som ser ut och låter som om det är en prequel. tar någon riskfylld historiachans Universal får ett nytt skott på att göra en Thing-film som kan tjäna pengarna tillbaka och tänkbart möjliggöra en tredje film."

Prequel har också titeln The Thing, ett drag som säkert kommer att lägga till viss filmgärares förvirring av varför detta projekt inte bara är en nyinspelning / omstart av 1982-filmen, när dess teman och berättelsen är så lika - särskilt för dem som är mindre bekanta med de specifika detaljerna om karaktärerna och berättelsen i John Carpenter-versionen.

Du kan kolla in den fullständiga recensionen av The Thing prequel over på CCA.

Vad tror du? Låter prequel till The Thing spännande? Eller misstänker du att det bara kommer att vara en billig knock-off av den vördade filmen 1982?

Thing prequel kommer att släppas i USA någon gång 2011.